CO TO SĄ USTAWIENIA SYSTEMOWE?
Metoda ustawień systemowych (ustawianie rodzin) została stworzona przez Berta Hellingera (ur. 1925, Niemcy) jako połączenie dorobku psychoterapeutycznego przedstawicieli kilku kierunków psychoterapii, które poznawał oraz własnych, wieloletnich obserwacji i doświadczeń.
Według Berta Hellingera ta metoda wykracza poza dotychczasowe rozumienie psychoterapii i jej działanie jest związane z oddziaływaniem o charakterze duchowym.
Ustawienia systemowe mogą dotyczyć pracy nad problemami osobistymi, organizacyjnymi (funkcjonowanie w sferze finansowej) a także służyć jako metoda doradcza.
Praktyka ta pozwala zobaczyć własną rodzinę lub społeczność w nowej perspektywie, uzyskać dostęp do rozwiązań, które nie były wiadome wcześniej.
ZAŁOŻENIA:
Losy naszej rodziny z pokolenia na pokolenie wpływają na nasze życie i nie zawsze jest to proces świadomy. Metoda ustawień pokazuje jak wpływy dotyczące ważnych wydarzeń rodzinnych, działające w obszarze energii ukierunkowują nasze wybory. Ujawnienie tych ograniczeń oraz ukrytych dynamik uwikłania pozwala na znalezienie skutecznych i trwałych rozwiązań dla problemów osobistych i relacyjnych. Do podjęcia pracy z własnym ustawieniem konieczne jest sprecyzowanie problemu oraz gotowość do przejmowania odpowiedzialności za własne działanie. Skuteczność tej pracy jest bardzo powiązana z włożonym wysiłkiem oraz motywacją do zmiany. Ustawiane rodzin to metoda pracy nad sobą i własnym rozwojem pozwalająca rozwiązywać problemy rodzinne, kłopoty związane z bliskością, zdrowiem, poczuciem braku zadowolenia z życia, funkcjonowaniem w sferze zawodowej.
Spotkanie odbywa się w grupie 10-15 osobowej. Każde jest całością i ma jednorazowy charakter. Może być pogłębieniem psychoterapii a także indywidualnym, silnym impulsem rozwojowym. W charakterze reprezentanta można uczestniczyć w grupach ustawieniowych wielokrotnie. Zaleca się, natomiast, aby po własnym ustawieniu pozostawić czas na działanie zmiany z przeprowadzonej pracy i powstrzymać się przed próbą powtarzania jej zwłaszcza w sytuacji, kiedy trudno jest przyjąć obraz, który się pojawił w ustawieniu.
PRZYKŁADOWE TEMATY, Z KTÓRYMI MOŻNA PRACOWAĆ METODĄ USTAWIEŃ:
– trudności w relacjach partnerskich, brak związku
– trudności wychowawcze, problemy z dziećmi
– konflikty w rodzinie i pracy
– stany depresyjne i lękowe
– choroby somatyczne
– sukces zawodowy, powodzenie finansowe
– rozwój osobisty
JAK DZIAŁAJĄ USTAWIENIA?
W ustawieniu rodzinnym po krótkiej rozmowie wstępnej uczestnik wybiera z grupy kilka osób, aby reprezentowały członków jego rodziny. Potem ustawia reprezentantów na środku w pewnych, wzajemnych relacjach. Kiedy tylko reprezentant zajmie swoją pozycję w ustawieniu, zaczyna czuć to, co czuje osoba, którą reprezentuje. Ustawienie pomaga zobaczyć jasny obraz tego, co dzieje się w systemie rodzinnym.
Metoda Berta Hellingera daje możliwość skorzystania osobistego nie tylko osobom ustawiającym własny system, także tym, którzy uczestniczą w grupie w charakterze reprezentantów w ustawieniach innych osób. Bardzo często jest się wybieranym do ról, które mają coś wspólnego z własną trudnością lub historią. Zmiana pojawiająca się w ustawieniu, powoduje zazwyczaj zmianę w osobie, dla której ustawienie jest prowadzone.
Samo uczestniczenie w tym procesie w charakterze uczestnika grupy często daje możliwość rozwiązania osobistej trudności, której ono dotyczy.
KORZYŚCI:
– docenienie siły więzi rodzinnych dla rozwoju własnego i osób bliskich /dzieci, partnera/
– zrozumienie przyczyn własnych ograniczeń i uzyskanie dostępu do nowych możliwości uwolnienia się od nich.
– znalezienie dla siebie dobrego miejsca w rodzinie i wśród ludzi
– zrozumienie ukrytego przesłania wynikającego z przeżywanej choroby w celu odzyskania zdrowia i przyjęcia własnego losu.
– naprawienie przerwanych więzi z bliskimi, z którymi nie ma kontaktu.
– możliwość spojrzenia na swoją rodzinę bardziej pozytywnie, z większym szacunkiem i miłością.
Grupy ustawieniowe zawdzięczają swoją wyjątkowość atmosferze skupienia, która towarzyszy całemu spotkaniu oraz wytworzeniu dużego poziomu zaangażowania i silnej integracji grupy.